Ve stedu pibylo 6145 nakaench, klesl nrst ppad i poet test – iDNES.cz

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za uplynulý týden se také asi o čtvrtinu snížilo množství hospitalizovaných s covidem-19 na 3363 lidí, z nichž 637 bylo ve vážném stavu.

Na konci listopadu byla rychlost šíření nákazy nejvyšší za celou dobu epidemie, když za den přibylo téměř 28 tisíc případů covidu-19. Od té doby se denní nárůsty množství nakažených postupně snižují. Už v minulém týdnu se dostaly na nejnižší úroveň za všední den od konce října. Středečních 6145 případů tento rekord znovu vylepšilo, jedná se opět o nejnižší nárůst za všední den od 29. října.

V posledních dnech však kromě množství nově nakažených značně klesají i počty prováděných testů. Ve středu bylo provedeno asi 40 tisíc PCR testů a přes 14 tisíc antigenních, což bylo dohromady o 45 procent méně než před týdnem.

Denní přírůstky

Rostou proto podíly odhalených případů nákazy na počtu provedených testů. U preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce, podíl pozitivních vzrostl z 3,29 procenta za předchozí středu na 5,59 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních z 9,83 procenta na 14,07 procenta, což bylo nejvíce za poslední dva týdny. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 21,53 na 25,61 procenta.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku loňského března bylo zaznamenáno asi 2,47 milionu případů nákazy a zemřelo 36 061 lidí s covidem-19. Za uplynulý týden zemřelo podle ministerstva 419 lidí, což bylo o zhruba 29 procent méně než za předchozí týden. 

Asi tři týdny se snižuje také tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. Ze středečních 338 případů kleslo k dnešku na 323 případů. Snížilo se v téměř všech regionech. Nejvyšší bylo incidenční číslo opět v Praze s 393 případy a nejnižší v Karlovarském kraji se 196 případy.

Od konce loňského prosince se v Česku proti covidu-19 očkuje. Podáno bylo za celou dobu očkování přes 15,4 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo více než 6,6 milionu lidí. Ve středu bylo očkováno zhruba 66 tisíc lidí, což je o 12 procent méně než před týdnem. Většinu očkovaných ve středu tvořili již plně naočkovaní lidé, kteří si přišli pro posilující dávku vakcíny. Dohromady už dostalo posilující dávku skoro 2,4 milionu lidí, více než třetina plně očkovaných.

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

57 potvrzených případů varianty omikron

V Česku je zatím 57 případů nákazy koronavirem varianty omikron potvrzených celogenomovou sekvenací. Za poslední týden do 26. prosince laboratoře odhalily diskriminačními testy dalších 108 podezření na tuto variantu, což je zhruba 0,6 procenta. 

Vyplývá to z týdenní zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu uvedl, že omikron přinese další vlnu epidemie na přelomu ledna a února.

Případy omikronu už byly zaznamenány ve většině českých a moravských krajů. SZÚ už před týdnem uvedl, že se kromě případů u turistů po návratu zejména z Afriky šíří také komunitně. Za předchozí týden zachytily podle dat ústavu vzorky s podezřením na tuto mutaci laboratoře působící v Praze, Brně, Olomouci, Hradci Králové, Liberci, Zlíně, Havlíčkově Brodě, Českých Budějovicích nebo Ostravě. Do nich ale mohou být sváženy i vzorky z jiných regionů.

We wish to thank the writer of this post for this amazing content

Ve stedu pibylo 6145 nakaench, klesl nrst ppad i poet test – iDNES.cz

Bofads