Policie zadrela slovenskho expremira Fica. Obvinila ho z trestnho inu – iDNES.cz

„Přátelé, policie právě předvedla předsedu strany Roberta Fica na oddělení v Lermontové ulici, aby zmařila dnešní rozlučku s demokracií a vyjádření nesouhlasu s politikou vlády a její mluvčí Zuzany Čaputové,“ informovala strana SMER-SD, jejíž je Fico předsedou, na sociálních sítích.

„Velmi jasně dáme najevo vládě a paní prezidentce, co si myslíme o jejím chápání demokracie,“ uvedl Fico podle webu Aktuality.sk před protestem. Expremiér tvrdil, že demonstrace se uskuteční v souladu se zákonem a s platnými protipandemickými opatřeními.

Veřejná shromáždění jsou však v době nouzového stavu, který na Slovensku platí kvůli koronavirové situaci, zakázaná. Policie ze stejného důvodu zadržela v tomto týdnu skupinu záchranářů, kteří přišli protestovat před budovu parlamentu, upozornil deník Nový čas.

„Samozřejmě půjdeme na policejní stanici a budeme se ptát na to, proč k tomu došlo,“ řekl místopředseda strany Juraj Blanár, podle jehož slov dochází na Slovensku k omezování lidských práv a porušování zásad právního státu.

Strana SMER-SD plánovala na čtvrteční podvečer akci pod heslem „loučení se svobodou“. Členové uvedli, že oni spolu s dalšími lidmi chtějí pokojným způsobem, například troubením, vyjádřit svou nespokojenost se situací na Slovensku. Na akci konanou na břehu Dunaje dorazilo asi padesát lidí.

Policejní zásah na Tyršově náměstí v Bratislavě podle představitelů Ficovy strany zorganizoval slovenský ministr vnitra Roman Mikulec s prezidentem Policejního sboru (PZ) Štefanem Hamranem. „Co spáchal Matovič, Mikulec a Hamran, to je fašismus. Je to policejní teror,“ uvedl na tiskové konferenci poslanec Ľuboš Blaha.

Zmírnění koronavirových restrikcí

SMER-SD, který po loňských volbách skončil v opozici po předchozím dlouholetém vládnutí, vystupuje často proti vládě zejména kvůli koronavirovým opatřením. Sám Fico se opakovaně postavil proti zvýhodňování osob naočkovaných proti covidu a vakcíny proti tomuto onemocnění označil za byznys farmaceutických firem.

Strana pak nesouhlasí zejména s omezováním osobní svobody, ke kterému se slovenská vláda uchýlila v odpovědi na zhoršující se koronavirovou situaci. V úterý přitom kabinet oznámil rozvolnění opatření. Zákaz vycházení s několika výjimkami bude nově platit pouze večer a v noci, zatímco nyní je od 5:00 do 1:00 následujícího dne.

Ke změně dochází poté, co kabinet premiéra Eduarda Hegera čelil kritice části veřejnosti a médií za to, že v rámci dřívějšího omezení volného pohybu obyvatel nepovolil cestování za účelem návštěvy příbuzných o nadcházejících vánočních svátcích.

Už v současnosti přitom lidé naočkovaní proti covidu nebo po prodělání tohoto onemocnění mohou využívat například služeb lyžařských středisek. Zákaz vycházení se netýká ani cest do zaměstnání či k lékaři.

V uplynulých dnech na Slovensku ubylo nových odhalených případů koronavirové infekce. Nemocnicím přetíženým v souvislosti se silnou třetí vlnou nákazy se ale zatím příliš neulevilo, počet hospitalizovaných s covidem klesl jen mírně.

We want to thank the writer of this short article for this amazing material

Policie zadrela slovenskho expremira Fica. Obvinila ho z trestnho inu – iDNES.cz

Bofads