KOMENT: Co je za extrmn vysokmi cenami bydlen – iDNES.cz

Dávat za střechu nad hlavou i více než polovinu příjmu je běžná realita. Byty jsou drahé, ale Češi je stále kupují ve velkém. Třeba proto, že nevěří státu. Nevěří důchodovému systému. Rodiny nevěří v penzijní reformy.

Nevěří levicovým politikům razícím hesla o návratu regulovaného nájemného a daňových pák na vlastníky nemovitostí. Poslední volby to potvrdily. Role státu v liberální demokracii totiž není v regulaci.

Dojíždění do práce limitují rozbité cesty

Stát má investovat do infrastruktury a zkrátit dopravní časy. Bez silničních výtluk, železničních výluk, objížděk, mimořádností na trati, hodinových zpoždění. To limituje nákupy bytů ve vzdálenějších lokalitách a znesnadňuje rychlé dojíždění do práce.

Vladimír Brůna

  • Je uznávaný investiční odborník.
  • Vysokoškolský diplom získal na fakultě financí a účetnictví na VŠE v Praze. Vzdělání prohloubil jako člen Asociace certifikovaných účetních.
  • Profesní kariéru zahájil u firmy Ernst & Young Audit, následně zastával manažerské a vedoucí pozice v Česku i zahraničí.
  • V Londýně se setkával s úspěšnými investory. Zkušenosti zúročil jako zakladatel několika investičních společností.
  • Věnuje se rovněž osvětě a poradenství v oblasti financí a investování.

Na pozadí „bytové krize“ je tedy hlavně letitá krize infrastruktury, chodníků, silnic a železnic. V posledních letech se to dohání za cenu toho, že důležité tepny jsou plné uzavírek a provizorií. Navíc, místo pořádných oprav cest v regionech se dokola opravují hlavní tahy, byť jsou jejich povrchy očividně v pořádku.

Další potíží je nadmíru složité stavební řízení, které trvá nepochopitelně dlouho a stojí spoustu peněz, času a úsilí. Stát v této oblasti selhává. Lidé se bojí raketově rostoucí inflace. Máme tu energetický šok, nejdražší potraviny za deset let a nárůst cen materiálů meziročně o 30 nebo také o 200 procent. Tak vypadají každodenní zprávy médií.

Češi skupují byty ve velkém

Češi proto hledají, kam efektivně uložit peníze, a jejich nejčastější volbou jsou právě nemovitosti. Nutno dodat, že z vysokých cen bytů profituje rovněž stát, z novostaveb se platí 15 procent DPH.

Nepotřebujete drahý byt v Brně, pokud se z Vyškova dostanete do Brna za 15 minut. Nepotřebujete bydlet v širším centru Prahy za přefouknutou cenu, když byste z Berouna na Vinohrady nebo Pankrác dorazili do 20 minut.

Bytů je dost a za následující dva roky se bude možná říkat, že jich je proti poptávce přebytek. Jako tomu bylo v krizovém roce 2009, kdy se realitní trh propadl o 80 procent.

Není krize bydlení. Je krize nabídky

Bytů a rodinných domů se staví více a více, zejména ve Středočeském kraji, přitom obyvatel je stejně. Drtivá většina lidí nebydlí pod mostem. Dokonce 75 procent Čechů žije ve vlastním, i když často na hypotéku. A nájmy v srdci hlavního města dokonce o něco klesly. Není krize bydlení. Je krize nabídky. Alespoň prozatím.

Tak dlouho se totiž skloňuje bytová krize, až skutečně může nastat. Jak? Skokově zdražují energie a ceny hypoték letí vzhůru. To nepříjemně zasáhne rodiny, které si je pořídily levně pod dvě procenta. Za pár let jim skončí fixace a budou muset splácet pět i více procent. Při pohledu do nedávné minulosti jde o běžné hypotéční sazby. Ještě nedávno byly průměrné sazby v rozsahu čtyř až sedmi procent. Pro mnohé to však bude obrovský šok.

Za bezpečí a stabilitu se platí. Někdy až moc

Byty ale samozřejmě drahé jsou, hlavně v Praze, Brně, a dalších větších městech. Za deset let vzrostly ceny dvojnásobně. Jedním z důvodů je to, že Česko je v evropském kontextu bezpečná a stabilní země s vysokým standardem života. A za to se platí.

Jsou však v cenovkách i výjimky, o nichž se moc nemluví. Například Karlovy Vary. Zde byty naopak i nominálně zlevnily. Přitom je to perspektivní kraj, hlavně díky budovanému dálničnímu tahu. Ten se ale staví už roky.

V čem je problém, že byty nezlevňují? Dokud budou kupující ochotni akceptovat současné ceny, byty zůstanou drahé nebo budou dále zdražovat.

We would like to say thanks to the writer of this write-up for this incredible material

KOMENT: Co je za extrmn vysokmi cenami bydlen – iDNES.cz

Bofads