Fiala ocenil Zemanv projev, podle Kalouska nem vnon poselstv strait – iDNES.cz

„Je dobře, že Miloš Zeman ve svém projevu zmínil tři nejpalčivější problémy dneška a zdůraznil nutnost očkování. Na řešení koronavirové situace, vysokých cen energií a snížení deficitu můžeme mít různé názory. Shodujeme se ale, že to jsou nejdůležitější úkoly, které před námi stojí,“ uvedl na Twitteru v reakci na Zemanovo deváté vánoční poselství předseda vlády a lídr koalice Spolu Petr Fiala.

Zeman přitom ve svém vánočním poselství vyzval české občany k souhlasu s povinným očkováním proti covidu, zatímco Fialova vláda chce povinnost očkovat se proti covidu pro všechny lidi starší šedesáti let zrušit. Prosadil to bývalý kabinet Andreje Babiše a povinné očkování šedesátníků a starších má začít platit od března.

Podle politiků vládních stran šířil Zeman fámy o Green Dealu

„Prezident Zeman tvrdí ve svém vánočním poselství, že Green Deal nám ukládá v roce 2030 přestat topit zemním plynem. Nic takového není pravda a veřejnost by na to měla být upozorněna. Úkolem vánočního poselství není strašení občanů nepravdivými informacemi,“ napsal na sociální síti exministr financí Miroslav Kalousek.

„Pan prezident správně zmínil nutnost řešení pandemie, energií a obřího schodku. Bohužel sdělení snížil strašením terorem či šířením dezinfa o zákazu plynu v roce 2030. Digitální a ekologická transformace má být výzvou, ne hrozbou. A prezident má společnost spojovat, ne štěpit,“ přidal se ke kritice také předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že se Zeman dopustil celé řady nepřesností. „Například když tvrdil, že součásti Green Dealu je i zákaz vytápění plynem od roku 2030,“ upozornila Pekarová Adamová. Odstoupení od dohody, které Zeman navrhoval, by podle ní znamenalo rezignaci na řešení dopadů klimatické změny.

„Pan prezident má samozřejmě na svůj názor ohledně Zelené dohody právo. Energetická politika je ale věcí vlády a my uděláme vše pro to, abychom vyjednali takové konečné podmínky dohody, aby byly co nejpřijatelnější pro české občany.  Za sebe bych dodal to, že Zelenou dohodu nevnímám jako nebezpečí, ale realitu, a že se maximálně vynasnažím, aby se v budoucnu pro náš průmysl stala především zajímavou příležitostí,“ uvedl ministr průmyslu za STAN Jozef Síkela.

„Musíme se vyvázat ze zeleného údělu pro Evropu, který je hlavním důvodem růstu cen energií,“ řekl ve vánočním poselství Zeman. Cena elektřiny vzroste podle odhadů o 30 procent a plynu o 50 procent.

Prezidentova výzva vyvázat se z Green Dealu nadchla Okamuru, podle Babiše to ani nejde

Naopak lídra opozičního hnutí SPD Tomia Okamuru pasáž prezidentova vánočního poselství, v níž kritizoval Green Deal Evropské unie, potěšila.

„Jsem rád, že také prezident republiky stejně jako SPD říká, že vyřešením zdražování je odstoupení od Green Dealu EU. Pan prezident také řekl, že energetická politika je v pravomoci národních vlád, za vyřešení zdražování je plně odpovědná Fialova vláda a teď uvidíme zda bude hájit vláda cizí zájmy Bruselu, nebo se postaví proti Bruselu a bude hájit české občany,“ řekl iDNES.cz šéf Tomio Okamura. Je podle něj nutné odstoupit také obchodování s emisními povolenkami.

Naopak nesdílí Zemanův  názor, že očkování proti covidu má být povinné. „My jsme pro dobrovolné očkování, je nás přes tři miliony, stále nejsou známy všechny vedlejší účinky očkování experimentální vakcinou,“ uvedl šéf SPD.

Podle expremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše Česko nemůže vypovědět Green Deal. „Vyvázat se z něj jednostranně nelze, přišli bychom tím o zdroje Evropské unie, které mohou dosáhnout až 1000 miliard. Poškodilo by nás to. Musíme vybojovat co nejlepší podmínky pro Českou republiku v rámci balíčku Fit for 55. Nesmyslům o plynu nebo zákazu výroby aut se spalovacími motory zabránit můžeme. Musíme k tomu využít naše předsednictví v roce 2022,“ sdělil iDNES.cz Babiš.

„Pan prezident se ve svém projevu dotkl některých témat, která jsou mimořádně významná pro budoucnost České republiky. Jedná se například o oblast energetiky, rozpočtové politiky nebo boje s covidem. Ve všech těchto oblastech by měly mít vládní i opoziční strany jednoznačná stanoviska. Mrzí mne, že vládní strany po osmi letech v opozici nepředstavily jasný program pro žádnou z těchto oblastí,“ uvedl pro iDNES.cz nový předseda ČSSD Michal Šmarda.

„A přitom stačilo jen popřát občanům požehnané svátky a vše dobré do nového roku. Si tak říkám, proč se to vlastně jmenuje vánoční poselství,“ glosoval Zemanovo vystoupení exministr spravedlnosti, europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.

We would like to give thanks to the writer of this post for this incredible content

Fiala ocenil Zemanv projev, podle Kalouska nem vnon poselstv strait – iDNES.cz

Bofads